Wykłady

Jedną z misji naszego Salonu jest edukacja klientów i uczestników polskiego rynku sztuki. Naszą wiedzę i wieloletnie doświadczenie staramy się regularnie przekazywać w trakcie tematycznych wykładów odbywających się zarówno w krakowskiej siedzibie Salonu jak i w murach współpracujących z nami instytucji.

Głównym cyklem, w którym merytorycznie uczestniczymy są studia podyplomowe "Rynek sztuki i antyków" prowadzone przez Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Pierwszym z autorskich wykładów w ramach studiów jest "Psychologia rynku sztuki" prowadzona od pierwszej edycji w 2008 roku przez Konstantego Węgrzyna, a od 2011 roku przez właściciela Salonu - Macieja Jakubowskiego. Drugim monograficznym wykładem jest "Sprzedaż dzieł sztuki przez internet" prowadzona od X edycji studiów przez Macieja Jakubowskiego. W ramach rozpoczynającej się w październiku 2018 roku XIV edycji studiów do wykładów prowadzonych przez Salon Connaisseur dołączył wykład "Wycena dzieł sztuki" prowadzony przez Karolinę Bańkowską.

Cyklicznie, w każdym roku akademickim prowadzimy wykład przybliżający specyfikę i tajniki zawodu antykwariusza, którego słuchaczami są studenci Historii Sztuki i Ochrony Dóbr Kultury z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wykłady te odbywają się w siedzibie Salonu i są często pierwszą szansą dla studentów na styczność z meandrami handlu sztuką.

W 2018 roku, na zaproszenie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku członek naszego Zespołu i galeryjny ekspert malarstwa polskiego - Karolina Bańkowska poprowadziła dwa wykłady "Wycena dzieł sztuki" oraz "Falsyfikaty malarstwa" przybliżając ich uczestnikom proces weryfikacji i przygotowania dzieł sztuki do sprzedaży.

Jeśli są Państwo zainteresowani tematyką lub uczestnictwem w powyższych wykładach - zapraszamy do kontaktu. Dla firm oraz instytucji jesteśmy w stanie przygotować i zaproponować dedykowany wykład o tematyce związanej z historią sztuki, rynkiem sztuki i procesem weryfikacji oraz sprzedaży dzieł sztuki.