Nasza historia

2023

W styczniu pobiliśmy nasz osobisty rekord, jeśli chodzi o kwotę zebraną podczas licytacji dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy - aż 115 tysięcy złotych trafiło na konto Fundacji. Mieliśmy także okazję poznać samego Jurka Owsiaka, który jako miłośnik sztuki gorąco wspierał nasze aukcje dodatkową promocją w mediach i internecie.

W połowie czerwca zorganizowaliśmy pierwszą edycję naszego autorskiego kursu "Autentyczność dzieł sztuki". Podczas dwudniowego szkolenia w naszej siedzibie, w którym wzięło udział 15 kursantów, poprowadziliśmy sześć wykładów, spotkań i warsztatów, w których wraz z zaproszonymi gośćmi przybliżyliśmy problem falsyfikatów na rynku sztuki, metody badania obrazów, rysunków i grafik, aspekty prawne i praktyczne wskazówki, na co zwracać uwagę podczas zakupów dzieł sztuki.

Listopad, zarówno dla naszego Salonu jak i dla całego środowiska artystycznego i kulturalnego Krakowa, okrył się żałobą po śmierci Konstantego Węgrzyna. Mamy nadzieję kontynuować jego dzieło tak gorliwie i z taką troską, jak on robił to przez ponad 32 lata.

2022

W pierwszej połowie 2022 mieliśmy okazję wesprzeć projekt artystyczny wyjątkowej artystki z Ukrainy – Darii Alyoshkiny, która tworzy misternie wycinane z papieru instalacje. Jej dzieła przez tydzień gościły w oknach naszego Salonu, a wieczorami cały budynek podświetlano w kolorach niebieskim i żółtym na znak solidarności z walczącą Ukrainą.

W ostatnim kwartale 2022 roku udało nam się sprowadzić do Polski i włączyć do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu sześć tapiserii powstałych we francuskim Beauvais pod koniec XVII i na początku XVIII wieku, pochodzących ze zbiorów rodziny Książąt Sanguszków. Tkaniny zaprezentowano uroczyście podczas pokazu specjalnego "Tycjan i inni. Najnowsze dzieła Zamku Królewskiego na Wawelu".

Popularna internetowa encyklopedia wzbogaciła się o dwa nowe wpisy – na Wikipedii umieściliśmy zarówno obszerny artykuł o Salonie Dzieł Sztuki Connaisseur, jak i o jego założycielu – Konstantym Węgrzynie.

2021

Rok 2021 to moment w którym Salon Dzieł Sztuki Connaisseur obchodził 30 lecie swej działalności. Z okazji tej wyjątkowej, okrągłej rocznicy przygotowaliśmy specjalne wydarzenie - urodzinową aukcję dzieł sztuki: 30 maja zaoferowaliśmy naszym klientom 30 wyjątkowych dzieł sztuki, każde z ceną wywoławczą 30 zł. Aukcja zakończyła się po długich licytacjach, z łącznym obrotem na poziomie 440 tysięcy złotych.

We wrześniu 2021 walne zebranie Stowarzyszenie Antykwariuszy i Marszandów Polskich wybrało nowy Zarząd, którego Prezesem został właściciel Salonu Connaisseur - Maciej Jakubowski.

W trakcie roku zorganizowaliśmy dwie wystawy monograficzne - na przełomie kwietnia i maja zaprezentowaliśmy twórczość fotograficzną Zdzisława Beksińskiego, natomiast w czerwcu mieliśmy przyjemność prezentować twórczość żyjącego artysty (dopiero po raz drugi w trzydziestoletniej historii naszego Salonu) - Sławomira Chrystowa, urodzonego w Warnie malarza i grafika.

2020

W lipcu w naszym Salonie miała miejsce wyjątkowa, monograficzna wystawa prac Andrzeja Szewczyka (1950-2001) pt. "Obrazy pisane". Mieliśmy okazję zaprezentować kolekcję siedmiu prac artysty, na którą składały się charakterystyczne dla niego dzieła z cykli "obrazów pisanych" skrawkami kolorowych kredek oraz ołowiem nabijanym na dębowe klocki.

Na przełomie września i października zorganizowaliśmy największą komercyjną wystawę grafik Jana Piotra Norblina (1745-1830) połączoną ze sprzedażą. Zaprezentowaliśmy na niej 69 unikatowych akwafort autorstwa tego działającego w Polsce francuskiego artysty, który uważany jest za ojca polskiego malarstwa rodzajowego i jednego z najważniejszych malarzy okresu Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W grudniu odbyła się pierwsza tradycyjna, "młotkowa" aukcja zorganizowana przez nasz Salon. Na "Mikołajkowej Aukcji Konesera " zaprezentowaliśmy 50 obiektów - rysunków, grafik, prac malarskich i rzeźb uznanych polskich artystów, zarówno przedwojennych mistrzów, jak i klasyków współczesności. W aukcji licytowało ponad 160 uczestników, sprzedano 36 obiektów, a łączny obrót wyniósł 157 tysięcy złotych.

2019

W kwietniu po raz pierwszy wzięliśmy udział w Cracow Art Week KRAKERS prezentując w naszej siedzibie wystawę niepokazywanych nigdy wcześniej prac na papierze autorstwa Jana Szancenbacha (1928-1998). Wystawie towarzyszył wydany przez nas katalog reprodukujący 100 akwareli, rysunków i pasteli artysty.

2018

Nasza oferta aukcji internetowych, które regularnie oferujemy począwszy od 2009 roku, dołączyła do Strefy Marek Allegro. Zostaliśmy jedną z pierwszych firm w kategorii "Antyki i Sztuka", które w bliskiej współpracy z serwisem Allegro gwarantują najwyższą jakość obsługi podczas internetowych aukcji dzieł sztuk na szeroką skalę.

W listopadzie światło dzienne ujrzał nasz blog - SztukiPiękne.pl - profesjonalny portal dla kolekcjonerów i miłośników sztuki, na którym dzielimy się wiedzą i informacjami z rynku sztuki oraz prezentujemy ciekawe i rzeczowe artykuły o polskiej sztuce XIX i XX wieku.

2017

Przypomnieliśmy twórczość rzeźbiarską Stanisława Popławskiego (1886-1959) podczas wystawy "Piękno monumentalne" organizowanej wspólnie z Muzeum Śląskim w Katowicach (grudzień 2016 - marzec 2017) oraz w Krakowie w siedzibie Salonu (lipiec 2017).

W lipcu z naszej inicjatywy powstał portal WycenaObrazow.pl pierwszy w Polsce serwis wykonujący profesjonalne wyceny obrazów i dzieł sztuki w pełni on-line.

W październiku uruchomiliśmy nowy projekt - sklep internetowy SztukaNaPrezent.pl oferujący wybór unikatowych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych z XIX i XX wieku - sreber, platerów, porcelany, szkła, rzeźb i grafik.

2016

Siedzibą Salonu stał się wyjątkowy, przestronny lokal usytuowany na pierwszym piętrze w historycznej Kamienicy Montelupich przy Rynku Głównym 7.

Po bankiecie otwarcia tej wiosny mieliśmy także okazję świętować jubileusz osiemdziesiątych urodzin założyciela Salonu Connaisseur - Konstantego Węgrzyna.

2015

Maciej Jakubowski - właściciel Salonu, został wybrany na członka zarządu i sekretarza Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich. Funkcję tę pełni do dnia dzisiejszego.

W 25. rocznicę śmierci Andrzeja Banacha (1910-1990), wybitnego pisarza, badacza, filozofa i wielbiciela sztuki wydaliśmy jego ostatnią książkę "Spotkania". Publikacja zawiera ponad 40, dotąd nigdzie niepublikowanych, esejów dotyczących znakomitych postaci sztuki, kultury, polityki polskiej, a także europejskiej.

2012

Odnaleźliśmy w Ameryce Południowej i sprowadziliśmy do Polski uznawany od 1939 roku za zaginiony obraz autorstwa Jana Matejki "Zabicie Wapowskiego". W 2017 roku ta praca ponownie trafiła na rynek, osiągając na aukcji najwyższy wówczas rekord cenowy w Polsce - została sprzedana za 3,2 mln zł.

W Neapolu natrafiliśmy na dzieło osiemnastowiecznego malarstwa - obraz "Śmierć Priama" autorstwa Tadeusza Kuntze (1727 - 1793). Obraz wzbogacił Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest uznawany za jeden z najcenniejszych nabytków polskiego muzealnictwa w zakresie malarstwa.

Powstał pierwszy z naszych niezależnych serwisów SkupObrazow.pl, który umożliwia klientom bezpłatną wycenę i możliwość sprzedaży dzieł sztuki gotówkowej lub komisowej całkowicie na odległość.

2011

W pierwszej połowie roku zaprezentowaliśmy publiczności nieznany wcześniej obraz autorstwa Maurycego Gottlieba (1856 - 1879) przedstawiający portret malarza Waleriana Krycińskiego. Praca trafiła do prywatnego kolekcjonera, ale jest prezentowana w Domu Jana Matejki jako wieloletni depozyt Muzeum Narodowego w Krakowie.

2010

Z Anglii sprowadziliśmy do Krakowa zespół pamiątek po Henryku Siemiradzkim, a wśród nich m.in. księgę pamiątkową z jego rzymskiej pracowni, w której znalazły się wpisy znamienitości odwiedzających artystę w jego atelier oraz pokaźny zbiór fotografii i sygnowanych litografii. Te cenne memorabilia trafiły do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

2009

W marcu tego roku nowym właścicielem Salonu Connaisseur został Maciej Jakubowski. Nowy początek uświetniliśmy pierwszą komercyjną wystawą monograficzną malarstwa Wojciecha Weissa. Wydarzeniu towarzyszył katalog "Wojciech Weiss: Rozkosz malowania".

2005

Wydobycie z zapomnienia ciekawej sztuki Zbigniewa Gostwickiego (1906-2003), malarza dwóch epok - przedwojennego ekspresjonizmu kolorystycznego i powojennego malarstwa materii. Wystawa przypominająca twórczość tegoż artysty była prezentowana w Salonie Connaisseur oraz w Galerii Krzysztofory (organizatorzy wystawy: Cricoteka, Grupa Krakowska i Salon Connaisseur).

2002

Salon zaprezentował kolekcję rysunków autorstwa Wlastimila Hofmana pochodzących z kolekcji rodziny Jacka Wlazło "Jacusia". Edward i Helena Wlazło wraz z synem mieszkali wspólnie z Hofmanami w Krakowie przy ulicy Spadzistej, przyjaźnili się i często byli modelami artysty. Cała kolekcja była prezentowana w Muzeum w Szklarskiej Porębie i trafiła do zbiorów Muzeum w Jeleniej Górze.

2001

We współpracy z Galerią Nautilus zorganizowaliśmy wystawę malarstwa i grafiki Leopolda Lewickiego (1906-1973) - jednego z założycieli I Grupy Krakowskiej. Wystawa była prezentowana w Krakowie w siedzibie Galerii Nautilus, a w 2002 roku w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

1999

Uruchomiona została pierwsza strona internetowa Salonu, co było wówczas sporą innowacją w branży i niezwykle usprawniło komunikację z klientami. Nowy serwis prezentował wybrane, aktualizowane obiekty z oferty, aktualności z życia Salonu oraz informacje na temat artystów, których dzieła są w kręgu handlowych zainteresowań Galerii. Strona posiadała także wersję anglojęzyczną.

1997

Salon Dzieł Sztuki Connaisseur zaprezentował 11 nieznanych wcześniej obrazów olejnych pędzla Jacka Malczewskiego podczas specjalnego pokazu w siedzibie Banku Współpracy Regionalnej SA. Wystawa odbyła się we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, a jej komisarzem była ówczesna wicedyrektor MNK Zofia Gołubiew. Wszystkie prezentowane prace pochodziły z prywatnej kolekcji lwowskiej rodziny, która w 1938 roku przeniosła się do Krakowa. W zbiorze znalazł się m.in. "Hucuł" (1884), "Tobiasz w drodze", "Starzec w szynelu" (1917), "Autoportret z Muzą" (1906) oraz "Bajka" (1909).

Salon był jednym z członków założycieli Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich, które powstało w Krakowie 22 lutego 1997 roku i stało się organizacją reprezentującą interesy wszystkich podmiotów gospodarczych oraz osób uczestniczących w działalności gospodarczej, naukowej, popularyzatorskiej w zakresie handlu dziełami sztuki, przedmiotami kultury materialnej oraz książek i wydawnictw.

Dnia 13 maja 2015 roku, Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich zmieniło nazwę na Stowarzyszenie Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP). Poprzez przynależność do SAMP-u Salon jest członkiem CINOA (Międzynarodowa Unia Antykwaryczna CINOA - Confédération Internationale des Négotiants en Oevres d'Art), która powstała w Belgii w 1932 roku.

1992

Salon Dzieł Sztuki Connaisseur wraz z Galerią Starmach zorganizował Wielką Aukcję Malarstwa Polskiego, z której część dochodu przeznaczona była na rzecz Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Wydarzenie "Serce za serce" odbyło się w grudniu w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, uświetnione zostało koncertem światowej klasy muzyków m.in. Placido Domingo, Joanny Cortes. Na licytacji pojawiły się wybitne dzieła takich twórców jak Henryk Siemiradzki, Alfred Wierusz-Kowalski, Józef Brandt, Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski, Olga Boznańska i Wojciech Kossak.

1991

Wiosną Konstanty Węgrzyn - Dyrektor Departamentu Plastyki w Ministerstwie Kultury, wieloletni Dyrektor P.P. DESA dla Polski południowej, menadżer Tadeusza Kantora, pierwszy Dyrektor Cricoteki - założył nowy punkt na antykwarycznej mapie Krakowa - Salon Dzieł Sztuki Connaisseur. Pierwszą siedzibą Salonu był obszerny lokal na pierwszym piętrze Kamienicy Włoskiej przy Rynku Głównym 11.